Zamena instalacije
Sastavni deo svakog funkcionalnog doma je ispravna električna instalacija. Kvalitetno urađena električna instalacija je odlična prvih 20 godina, dobra još recimo 10 godina a nakon toga je poželjno prekontrolisati i zameniti dotrajale delove. Ovi rokovi u godinama su okvirni, moguće je da kod vas instalacija nije toliko loša, ali je moguće da je i gora nego što mislite. Imajući u vidu kada je većina objekata u Mirijevu građena, jasno vam je da vreme pouzdanog rada ističe.
Koji su simptomi stare električne instalacije?
Prvi problemi obično kreću sa utičnicama i prekidačima, primetićete da je po koja utičnica dotrajala, topla, požutela, pregorela (u zavisnosti od stadijuma). Nakon toga obično primećujete povećani broj pregorelih osigurača (ako imate topljive) ili povremeno po neki osigurač koji neće da se podigne (ako imate automatske osigurače). U jednom trenutku ćete već imati i pregorelu fazu ili nulu u nekoj sobi. Uzemljenje kreće da ne funkcioniše kako treba zbog korozije materijala unutar/oko temelja. To je već odmakao stadijum problema, kada i sami spojevi kreću da popuštaju. Tada je vreme za zamenu kompletne instalacije.
Kako se radi zamena električne instalacije?
Kreće se od projekta. Neophodno je definisati zahteve, šta je u kojoj prostoriji potrbno od priključaka, koji će biti najveći potrošači. Potrebno je najveće potrošače (bojler, TA peći, klimu, radijatore, šporet) ravnomerno rasporediti po fazama. Nakon definisanja potrošača, definišu se neophodni provodnici (kablovi) i osigurači prema potrošačima. Osvetljenje se radi prema kvadraturi i boji zidova.
Zatim se prelazi na samu izradu instalacije. Kreće se sa skidanjem stare razvodne table, sečenjem kanala za kablove i bušenjem rupa za dozne i razvodne kutije. U jednom malom procentu moguće je koristiti postojeće kanale, ali u praksi je bolje sve raditi ponovo. Prilikom ovih operacija strogo vodimo računa o pravilnom položaju kablova, tako da nema problema kasnije kod recimo bušenja rupa za sliku u zidu. Nakon sečenja kanala dolazi štemovanje i postavljanje samih kablova u zid i njihovo fiksiranje. Važno je napomenuti da zbog sečenja zidova, koje se radi plitko (svega 2-5cm), nije ugrožena statika objekata niti dolazi do ikakvih većih oštećenja zidova.
Postavlja se nova razvodna tabla, i u startu se postavljaju dozne i razvodne kutije i uvlače žice u njih. Mi radimo fiksiranje kablova na zid (gipsom ili lepkom za pločice) a moler radi završno zatvaranje kanala i gletovanje preko kanala. Da bi njemu bio olakšan posao, stavljamo privremeno sijalična grla i ostavljamo 2-3 privremene utičnice koje ne smetaju pri krečenju a njemu omogućavaju da priključi alat. Po završetku krečenja dolazimo još jednom, za montažu galanterije (utikača, prekidača, svetla) i testiranje cele instalacije.